piątek, 9 kwietnia 2010

Malejąca popularność Javy?

Witam!

Natknąłem się dzisiaj przypadkiem na comiesięczny ranking firmy TIOBE Software zestawiający 20 najpopularniejszych języków programowania. Jak można zauważyć Java znalazła się wyjątkowo w tym miesiąc na drugim miejscu, ale różnica do faworyta - języka C - jest minimalna, bo na poziomie 0,007%, a więc nie ma powodów do paniki. W newsie portalu Dobreprogramy.pl można wyczytać, że dzieje się to ze względu na obecną tendencję do przechodzenia na języki typowane dynamicznie. I faktycznie czy to na blogach programistów Javy, czy to w tematyce spotkań wielu JUG'ów (w tym także TJUG'a) można zauważyć rosnące zainteresowanie językami dynamicznymi. Ale czy to główny powód? Raczej wątpię, gdyż dzięki temu argumentowi nie dałoby się wyjaśnić rosnącej popularności języka Scala, który jest statycznie typowany. Faktem jest, że Java pozostaje w ścisłej światowej czołówce i nie zapowiada się na to, by gdzieś zamierzała odejść :)

4 komentarze:

 1. Uff, uspokoiłeś mnie :) Ciekawe, ile przyjdzie nam czekać, aby dowiedzieć się, jak bardzo wtopiliśmy (bądź nie) z wyborem języka?! Pozycja Javy wydaje się być nie do ruszenia, ale nic przecież nie trwa wiecznie...

  OdpowiedzUsuń
 2. W ostateczności za 30-40 lat będą mówić o programistach Java to co teraz czasami słyszy się o ludziach programujących w Cobolu, że są warci w złocie tyle ile sami ważą :)
  Czyli, że mało kto już zna ten język, ale niektóre systemy obsługujące wielkie koncerny są w nim napisane i szybko nie znajdzie się żaden "odważny", który zaakceptowałby przepisanie ich na jakiś nowszy język.

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja tylko dodam od siebie jako ciekawostkę, że gdyby łącznie potraktować języki z miejsca 30. i 42. (a jest to z punktu widzenia platformy na której działają uzasadnione) to weszły by do pierwszej dwudziestki.

  Niby nic nadzwyczajnego, ale powstały one dobre 30 lat temu i nie wiele wskazuje by miały na dniach umrzeć - wręcz przeciwnie;)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Jacek to zemsta za Prima Aprilis ;P

  @Tomasz często nie ma sensu przechodzić na nowsze systemy, gdyż te, które już istnieją są przetestowane i sprawdzone na wszelkie możliwe sposoby, spełniają swoje funkcje. Język, który ma 40 lat za sobą (mówię tu o C) jest idealnym narzędziem do wielu specyficznych rozwiązań, mało jaki problem nie jest ogólnie znany i w jakiś sposób rozwiązany.

  @Corvax i dzięki Bogu że nie chcą umrzeć :) Kiedy przeniosłem się jakiś czas temu na Jave byłem oczarowany i zachwycony platformą. Po jakimś czasie zostałem zmuszony do przesiadki na drugim kierunku studiów do takich języków jak C, C++, asembler etc. i po chwili byłem bardzo szczęśliwy. Dlaczego? Bo pisząc w jednym języku nie byłem wyczulony na pewne rzeczy (takie jak zużycie zasobów pamięciowych), narzuty pewnych rozwiązań gotowych przez to, że są one przystosowane do ogólnych problemow, nie tych które my akurat mamy etc. Gdyby ktoś zabił Pana C++ to bym się chyba popłakał ;)

  OdpowiedzUsuń