niedziela, 12 kwietnia 2009

Początki

Witam.

Podobno początki zawsze są trudne i w tym przypadku nie jest inaczej. Długo się zbierałem, żeby rozpocząć w ogóle pisanie tego bloga. Pomysł jak zawsze jest, możliwości są, ale czego brak? Brak czasu, wiary w siebie, determinacji. Ale skoro już to piszę, to znaczy, że jest nieźle.

Należało by się przedstawić - nazywam się Łukasz i jestem 21 letnim studentem drugiego roku Informatyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej. Informatyka jest moim głównym hobby, choć nie jedynym, ale nie będę się zbytnio rozgadywać na ten temat w tym momencie.

A więc o czym będzie ten blog? Jestem początkowym programistą Javy i swoją drogę z tym językiem programowania chciałbym opisać na tym blogu. Po co? Bo wiem, że często szuka się rozwiązań na najprostsze problemy, ale trudno je znaleźć, bo ludzie takich rzeczy często nie publikują w internecie, sądząc, że to zbyt proste. Ja uważam, że nie ma rzeczy zbyt prostych.

No tak, ale wielu się pewnie podrapie po głowie i zdziwi, że skoro jestem na 2 roku studiów informatycznych, to dlaczego dopiero teraz uczę się Javy i to w dodatku od podstaw? Otóż na moich studiach Jave ma się dopiero na 3 roku, wcześniej (w kolejności) C, C++ i C#. Do tego ostatniego nie jestem przekonany, C dosyć długo wałkowałem i coś w nim umiem, ale szaleństw nie ma jak to mówią, a na uczelni jesteśmy teraz na etapie C++. Przerabiamy teraz przedmiot Metody Numeryczne, na który potrzebowałem dosyć prostego języka programowania, zorientowanego obiektowo, którego IDE (ang. Integrated Development Environment - zintegrowane środowisko programistyczne) przy tworzeniu GUI (ang. Graphic User Interface - graficzny interfejs użytkownika) jest łatwe i intuicyjne. Dodatkowo za Javą przemawiało to, że jest multiplatformowa (nieważne na jakiej konfiguracji sprzętowej, nie ważne na jakim systemie operacyjnym chcemy uruchomić program, tak długo jak jest tam zainstalowana Wirtualna Maszyna - ang. Virual Machine VM).

Ale nie jest to jedyny powód. Są jeszcze dwa:
1) Szwagier, który jest od lat informatykiem, jakiś czas temu zdał egzaminy na Sun Certified Java Developer (SCJD)
2) Konferencja java4people, ale o niej w następnym poście.

Trochę się rozpisałem, nawet chyba trochę za dużo jak na pierwszy raz. Jeszcze dzisiaj powinien się pojawić jeszcze jeden post, w którym w skrócie opiszę konferencję java4people i jej wpływ na mnie.

Garść linków:

Pozdrawiam, Smok!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz