poniedziałek, 13 kwietnia 2009

google-code-prettify

Witam ponownie!

Drugi wpis na blogu miał być o java4people - konferencji o tematyce Java w Szczecinie. Jednak nim to nastąpi należy przystosować bloga do celów programistycznych.

Wiadomym jest, że bez pisania programów człowiek nie nauczy się programowania. A przy pisaniu programów powstaje sporo kodu źródłowego, który należy poprawnie sformatować również na stronie, która go opisuje. W tym celu wykorzystam wspomniany w tytule google-code-prettify. Jest to moduł javascriptowy pozwalający, który kod umieszczony między znacznikami lub automatycznie formatuje tak, by był czytelny i łatwy do skopiowania do naszego IDE. Nie będę opisywał dokładniej instalacji (w tym celu podałem dwa linki poniżej), pokaże jedynie jak to działa w praktyce:

Kod bez żadnego formatowania poza spacjami/tabulacjami:

import java.util.*;

public class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Witaj świecie. Dzisiaj jest: ");
}
}


Używając google-code-prettify i znacznika pre:

import java.util.*;

public class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Witaj świecie. Dzisiaj jest: ");
}
}


Przy okazji testowania tego skryptu doszedłem do wniosku, że może ten styl bloga (jego szata graficzna) nie jest najodpowiedniejsza do przedstawiania kodów źródłowych (kolorowanie składni). Możliwe, że będzie to zmienione jeszcze przed następnym postem (tym razem napewno o java4people).

A oto obiecane linki:
Pozdrawiam, Smok!

Edit: Po dalszych testach skryptu udało się uzyskać odpowiednie kolorowanie składni. Problem leżał w kodzie html Bloggera.

2 komentarze:

  1. Ja jednak do kolorowania składni w postach polecam http://alexgorbatchev.com/wiki/SyntaxHighlighter . Dużo lepszy i pozwala na kolorowanie nie tylko Javy, ale i xml, html i wielu, wielu innych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcesz śledzić aktywność iMessage? śledzenie imessage to przydatne narzędzie do monitorowania rozmów i zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie.

    OdpowiedzUsuń