czwartek, 6 sierpnia 2009

Code Conventions

Witam!

W trakcje przerabiania kolejnych przykładów z "Thinking in Java" B. Eckel'a zacząłem ponownie zastanawiać się nad tym jak powinienem formatować kod programu. Szybki mail do Mateusza i już mam odpowiedź!

Po pierwsze bardzo wartościową lekturą jest "Code Conventions for the Java Programming Language" - oficjalna dokumentacja Sun Microsystems Inc. omawiająca ich standard formatowania kodu. Lektura łatwa i przyjemna, bo do dosłownie każdego punktu dołączony jest minimum jeden przykład (a często jest ich więcej, by pokazać jak należy, a jak nie należy robić). Dokument jest wydany w kilku wersjach (HTML, PDF, PostScript) tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Co prawda do niektórych wytycznych będzie mi się ciężko przyzwyczaić (jak np. brak spacji między nazwą metody a nawiasem z argumentami w definicji klasy) ale uważam, że warto - zaoszczędzę sobie wiele wysiłku w przyszłości na zmianę długo utrwalanych, złych nawyków i będzie mi łatwiej pracować w zespole.

Ponieważ zacząłem używać Eclipse'a Mateusz podpowiedział mi ciekawą funkcję tego IDE. Jeśli użyjemy skrótu klawiszowego Ctrl + Shift +F (lub w menu wybierzemy Source -> Format) program automatycznie sformatuje nasz projekt według oficjalnych wytycznych. Jeśli dodamy do tego możliwość konfigurowania w znacznym stopniu szablonów (Windows -> Preferences -> Java -> Code Style) wychodzi, że w bardzo krótkim czasie i małym nakładem pracy będziemy mieli kod czytelniejszy i wygodniejszy do edycji. Viva CASE programs! ;)

Garść linków:
P. S. Chciałem z tego miejsca gorąco podziękować za pomoc Mateusza, gdyż jest on nieocenionym nauczycielem! Dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz