niedziela, 7 lutego 2010

Strategia Oracle po przejęciu Sun'a

Witam!

W poprzednim poście starałem się przybliżyć historię przejęcia ukochanego Słoneczka przez Oracle. W tym chciałbym przedstawić jak z punktu widzenia prostego, akademickiego programisty Javy ma się przyszłość całej platformy i innych produktów Sun'a.

Wszystko zaczęło się od wpisu na blogu Xoft, w którym to dowiedziałem się, że NetBeans będzie od teraz środowiskiem programistycznym do wszystkiego, poza JEE. To niezbyt mnie zmartwiło, jako że jestem wiernym użytkownikiem Eclipse, lecz zapowiedziało spore zmiany. Co ciekawe Oracle ma zamiar inwestować w JaveFX, co zdziwiło nie tylko autora postu na Xoft.

Następnym bodźcem do zastanowienia był post Koziołka - "Koniec Suna". Tytuł straszny, lecz chodzi "jedynie" o zamknięcie strony sun.com i przekierowanie z tego adresu na stronę oracle.com. Jak napisał Koziołek, pewna epoka się skończyła...

Zastanawiające jest natomiast zamknięcie projektu Kenai, o którym informuje na swoim blogu Tomasz Dziurko tutaj. Niby niszowy projekt firmy Sun, a jednak jego zamknięcie budzi pewne obawy.

Na stronie Oracle można znaleźć dosyć sporo informacji na temat przejęcia firmy Sun Microsystems i strategii działania po tejże transakcji. Zacząć warto od strony Oracle and Sun, na której znajdziemy odnośniki do ogłoszeń prasowych, webcastów i wielu innych.

Ja zacząłem od serii "Oracle + Sun: Transforming the IT Industry". Składa się ona z 7 prelekcji poświęconych różnym zagadnieniom przejęcia: nowego podejścia firmy do świadczonych usług, rozwiązań sprzętowych i programowych, systemów operacyjnych i wirtualizacji, obsługi klienta i wsparcia technicznego etc. Każda taka prelekcja trwa kilka- do kilkadziesiąt minut, tak więc osobiście poświęciłem czas jedynie występowi prezesa firmy Oracle - Charlsa Phillipsa.

W swoim wystąpieniu prezes firmy Oracle mówił o wielkich korzyściach, jakie wynikają z fuzji, natomiast nie usłyszałem ani słowa o zagrożeniach, jakie mogą z nich wynikać. Wiadomo, człowiek lubi słyszeć dobre, a nie złe rzeczy. Z najważniejszych rzeczy, które omawiał Phillips można wynotować:
 • zmiana podejścia do tworzenia systemów aplikacyjnych. Teraz zamiast składać się ze zbioru indywidualnych komponentów, ma on być tworzony jako jedność, projektowana z myślą synchronizacji i efektywnej współpracy komponentów, a nie jedynie ich indywidualnemu działaniu. Takie podejście możliwe jest dzięki wdrożeniu rozwiązań firmy Sun Microsystems do produktów Oracle.
 • support zintegrowanego systemu, który jest tworem jednej firmy, jest o wiele łatwiejszy, tańszy i szybszy niż support systemu dostarczany przez różne firmy, które bardzo często nie współpracowały ze sobą przedtem. Dodatkowo ma powstać system raportowania stanu systemu, który będzie wysyłał raz dziennie (lub przy zmianie w architekturze systemu) raportu do siedziby firmy Oracle, która na jego podstawie będzie w stanie za prognozować możliwe problemy i awarie w zawczasu im zapobiec,
 • w stosunku do zeszłego roku, w tym firma Oracle postanowiła zwiększyć po raz kolejny środki przeznaczone na dział R&D (Research and Development) z 2,8mld $ do 4,3mld $. Pieniądze te będą również przeznaczone na rozwój produktów firmy Sun,
 • zdeklarowano się do dalszej pracy nad otwartymi stadardami i wspieraniu projektów open source. Zadeklarowano bezpieczeństwo takich produktów jak MySQL,
 • inwestycje w takie produkty jak Java (w tym bardzo mocno w JaveFX), Solaris, MySQL etc.,
 • zamiast redukcji etatów, Oracle ma zamiar zatrudnić 2 tyś nowych specjalistów z przeróżnych branż,
 • zorganizowano całą akcje informującą o strategii firmy po fuzji z firmą Sun Microsystems. W jej skład wchodzą liczne informacje prasowe na stronie Oracle, tournee po ponad 70 miastach całego świata (także w Warszawie), serie webcastów (o których za chwilę),
 • na koniec upewniono, że impreza JavaOne nie przestanie istnieć. Zostanie ona połączona z Oracle OpenWolrd i będzie mieć miejsce w San Francisco 19 do 23 września 2010r. Ponadto firma Oracle postanowiła zagościć w tym roku z JavaOne w 4 innych niż Stany krajach: Brazylii, Rosji, Indiach oraz Chinach.
Na koniec znalazłem wspomniane przez prezesa Oracle webcasty. Mowa tu o "Oracle + Sun Product Strategy Webcast Series", w których skład wchodzą filmiki informacyjne o takich produktach jak Java, wirtualizacja, cloud computing, SOA, OpenOffice i wiele innych (a wymieniam tu jedynie dział "Software Strategy"). Sam filmik o Javie nie jest długi - ma 16 minut, lecz możemy dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy:
 • premiera Java SE7 odbędzie się jak planowano, tj. w 2010 roku,
 • dalszy rozwój technologii takich jak GlassFish, Java Mobile, Java FX, Java Cards etc,
 • scalenie API Java SE i ME (oraz innych produktów) - to jest zastanawiające. Osobiście nie wiem jak mam sobie to wyobrażać,
 • powtórzenie informacji o JavaOne i Oracje OpenWorld.
Niestety w obu materiałach używa się wielu szumnych haseł, a tak naprawdę bardzo mało jest szczegółów. Jednak podsumowując można być spokojnym (a przynajmniej takie wrażenie wywarły na mnie wszystkie przejrzane informacje), gdyż widać determinację firmy Oracle w rozwijaniu platformy Java. Ciekaw jestem dokładnych planów rozwoju platformy oraz dalszego losu certyfikacji, ale do tych informacji jeszcze się nie dostałem. Może ktoś z Was wie coś na ten temat i chciałby się swoją wiedzą podzielić?

Pozdrawiam i do następnego razu!

2 komentarze:

 1. Okazuje się, że zamknięcie Kenai nie jest definitywne. Oracle po prostu stwierdził, że nie ma sensu utrzymywać dwóch podobnych serwisów (Kenai i Java.net) i zdecydował o migracji technologii stosowanych w Kenai do Java.net. Więcej info można znaleźć na http://blogs.sun.com/projectkenai/entry/the_future_of_kenai_com

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejny raz czapki z głów za przesłuchanie i streszczenie zawartości filmów reklamowych nt. przejęcia Suna przez Oracle. Że też Ci się chciało (!)

  p.s. Nie zdawałem sobie sprawy, ile osób z PL pisało o tym na swoich blogach. Czytałem je wszystkie, ale dobrze było móc przeczytać o ich istnieniu ponownie w tej kompilacji. Super, że w polskiej blogosferze wokół Javy życie wre!

  OdpowiedzUsuń