niedziela, 7 lutego 2010

Historia przejęcia Sun'a przez Oracle

Witam!

Niedzielny, zimowy wieczór sprzyja leniuchowaniu. To już ponad tydzień jak sesja na obu kierunkach już się dla mnie skończyła (oczywiście z pozytywnymi wynikami :)), większość administracyjnych spraw mam już załatwionych, tak więc przyszedł czas na relaks, a po nim na załatwianie zaległych spraw i realizacje planu noworocznego. Na moim TODO znalazłem link do materiałów na temat przejęcia Sun Microsystems przez Oracle. Ale od początku...

Na koniec 2006 roku firma Oracle, wiodący dostawca usług bazodanowych na świecie odnotował bardzo dobre wyniki finansowe. To przyczyniło się do kupna przez tą firmę kilku firm na przełomie 2007/2008 roku. Fuzji uległy takie firmy jak: MetaSolv (firma tworząca oprogramowanie dla telekomunikacji), BEA Systems (dostawca oprogramowania middleware dla potrzeb biznesowych) oraz Advanced Visual Technology - AVT (firma tworząca oprogramowanie aranżacyjne). Potem przyszedł rok 2009...

Od jakiegoś czasu Sun Microsystems miał spore problemy finansowe. W końcu okazało się, że jedyną szansą dla firmy, jest fuzja z innym potentatem rynkowym. W marcu do opinii publicznej doszła informacja, jakoby IBM miało zaproponować wykup Sun'a za 6,5mld $ (cena giełdowa Sun'a na tamten czas to 3,7mld $). Już wtedy wiadomo było, że taka fuzja będzie oczkiem w głowie instytucji antymonopolowych. W dwa tygodnie później podano informacje, że IBM jest już u końca transakcji zakupu Słoneczka za nową cenę - 7mld $. Lecz Sun okazał się niełatwym partnerem, gdyż zaczął stawiać warunki, co do przejęcia. Po trzech dniach rozmowy IBM - Sun zostają zerwane. Prawdopodobnym powodem jest zaniżona cena akcji Sun Microsystems, którą IBM miałby zapłacić. Sun Microsystems stanęło w bardzo niebezpiecznej sytuacji.

W dwa tygodnie po zerwaniu rozmów Sun'a z IBM (tj. 20 kwietnia 2009r.) firmy Oracle i Sun Microsystems wydały oświadczenie, w którym informowały o zakupie firmy Sun przez Oracle za kwotę 7,4mld $. Zarząd firmy Sun Microsystems nie miał żadnych obiekcji do transakcji i zaakceptował ją jednogłośnie. Ta informacja ożywiła społeczność zgromadzoną wokół jednego z open source'owych projektów firmy Sun - OpenOffice'a - i dała nadzieję na dalszy rozwój w czasie, w którym projekt był w stanie stagnacji.

Problemy z przejęciem firmy zaczęły się w maju 2009r., kiedy to akcjonariusze firmy Sun Microsystems złożyli 3 pozwy zbiorowe, swój sprzeciw uzasadniając nieuczciwą i nieadekwatną do wartości firmy ceną. W tym samym okresie Sum podejrzewa, że mogło dojść do skorumpowania zagranicznych urzędników przez firmy amerykańskie, o czym informuje amerykańską Komisję Nadzoru Giełd (SEC).

Pod koniec czerwca 2009r. Departament Sprawiedliwośc Stanów Zjednoczonych informuje o przedłużeniu dochodzenia w sprawie przejęcia Sun'a przez Oracle mającego na celu wyjaśnienie, czy transakcja nie łamie żadnych przepisów antymonopolowych oraz czy nie zachwieje rynkiem światowym. Jedna zarząd Oracle jest przekonany, że zgoda to tylko formalność i już zaciera ręce...

Po ogłoszeniu decyzji przez urzędy antymonopolowe w USA, która zezwalała na transakcje, we wrześniu 2009r. Komisja Europejska zablokowała inwestycję. Powodem takiej decyzji KE była obawa, że społecznościowy, otwarty projekt, jakim jest MySQL będzie zagrożony. Rozpoczęto specjalne śledztwo mające na celu wyjaśnienie tych wątpliwości. Cała sytuacja stała się bardzo napięta. Sun Microsystems był zagrożony bankructwem, a Oracle, który chce wesprzeć firmę ogromnymi sumami pieniędzy, ma związane ręce. Co paradoksalne - Komisja Europejska ma przeciwdziałać monopolowi. W przypadku upadku firmy Sun, do którego w znacznym stopniu może się przyczynić, monopol firmy Oracle jedynie się umocni, zamiast zmniejszyć.

Ponieważ śledztwo Komisji Europejskiej trwa bardzo długo i nie znany jest przypuszczalny werdykt, osoby trzecie postanawiają włączyć się do sprawy. Marten Mickos - szed MySQL w latach 2001 ~ 2008 - skierował apel do KE o nieblokowanie transakcji, zważywszy na szkodliwe skutki takiego działania komisji. W odpowiedzi na apel Mickos'a Monty Widenius - jeden z twórców MySQL'a - wyraził opinię, że gdy projekt będzie w rękach Oracle, konkurencja na rynku bazodanowym zmniejszy się, a sam produkt zostanie w znacznym stopniu zaniedbany. Takie stanowisko poparło Free Software Foundation.

10 listopada 2009r. Komisja Europejska ogłasza werdykt negatywny w sprawie przejęcia firmy Sun Microsystems przez Oracle. Powodem takiej decyzji jest przekonanie komisji, że połączenie dwóch projektów bazodanowych tej rangi może poważnie zachwiać równowagę na rynku. W tym momencie nic nie wróżyło, by transakcja miała dojść do skutku, a Słoneczko uratowane przed bankructwem...

W odpowiedzi na werdykt KE senat Stanów Zjednoczonych wystosował apel do regulatora europejskiego o jak najszybsze rozwiązanie sprawy z przejęciem Sun'a. W swoim oświadczeniu senatorowie piszą:
Umowa pomiędzy Sun i Oracle została ogłoszona siedem miesięcy temu i do tej pory nie ma jej efektów. Dalsze opóźnienia ze strony Komisji Europejskiej mogą skutkować utratą wielu miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Dlatego właśnie czujemy się upoważnieni do wysłania petycji z prośbą o szybszą decyzję.
Sugerowano także, że działania UE mają charakter polityczny, uderzający w gospodarkę i rynek amerykański. Samo Oracle nie zdaje się jedynie na dobre słowo senatorów amerykańskich - prosi wszystkich swoich strategicznych partnerów o wstawienie się przed KE w sprawie przejęcia firmy Sun Microsystems. Wkrótce potem 8 firm partnerskich Oracle (takich jak Ericsson, Vodafone, Brytyjska Agencja Broni Atomowej) zostało przesłuchanych przez komisję. W toku przesłuchań okazało się, że większość (a nie jak sądzono początkowo - wszystkie) firm popiera transakcję, co okazuje się ważną kartą przetargową dla Oracle. Oburzony Monty Widenius na łamach swojego bloga wystosował 14 grudnia 2009r. apel do czytelników, by Ci pomogli mu "uratować MySQL z łap Oracle". Sama firma Oracle postanowiła również wystosować oświadczenie kierowane do Komisji Europejskiej (jak i do swych partnerów i osób, które obawiają się przejęcia MySQL przez Oracle), w którym deklaruje się do rozwijania i dbania o MySQL. Wiązać się to ma ze sporymi zasobami pieniężnymi przeznaczonymi na MySQL, utworzeniem specjalnej komisji złożonej z klientów firmy nadzorującej rozwój projektu. Dodatkowo nie będzie przymusu wykupu płatnych licencji na wsparcie dla bazy, a także zobowiązano się do bezpłatnego udostępniania referencyjnego manual'a projektu.

Wszystkie te działania sprawiły, że Komisja Europejska dnia 21 stycznia 2010r., po 5-miesięcznym dochodzeniu antymonopolowym, wyraża zgodę na przejęcie firmy Sun Microsystems przez Oracle. Już po 6 dniach firma Oracle ogłosiła zakończenie procedur przejęcia Sun'a.

To tyle na temat historii przejęcia firmy sun Microsystems przez Oracle. W następnym poście napiszę jakie działania podjął i zapowiada podjąć gigant bazodanowy - firma Oracle - w kwestii produktów i usług, które zakupiła wraz z firmą Sun Microsystems z perspektywy zwykłego programisty Javy.

Pozdrawiam!

4 komentarze:

 1. Podziwiam Twój upór w zebraniu wszystkich tych materiałów. Widać, że masz bakcyla redaktora śledczego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hehe, no nie przesadzałbym :) Temat mnie zaciekawił, wyjątkowo znalazło się trochę czasu, żeby coś naskrobać i tak jakoś wyszło :) A od podziwiania czyjegoś bloga to ja tu jestem Jacku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli ktoś szuka pełnej obsługi prawno-finansowej podczas transakcji fuzji i przejęć polecam serdecznie BlueOak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powyższy link do blueoak.pl to prawdziwy drogowskaz do właścicieli film jak przeprowadzać fuzje. Skorzystajcie z niego!

  OdpowiedzUsuń