sobota, 25 grudnia 2010

Co nowego w IntelliJ IDEA 10

Witam!

Dwa tygodnie temu wróciłem po długim (5-tygodniowym) urlopie do pracy. Pierwsze co zwróciło moją uwagę to aktualizacja obecnie używanego przeze mnie IDE - IntelliJ IDEA - do wersji 10. Od dłuższego czasu, jeszcze przed pójściem na urlop, było dosyć głośno na temat nowej wersji naszego ulubionego edytora. Największy nacisk miał zostać położony na wydajność aplikacji, ale nie miało to być jedyne udostkonalenie, które miała wnieść najnowsza wersja. Poniżej prezentuje liste rzeczy, które najbardziej spodobały mi się w IDEA 10:
 1. Poprawiona wydajność - na stronie z informacjami o nowościach w wersji 10 firma JetBrains informuje, że nowa IDEA uruchamia się w czasie dwukrotnie szybszym niż poprzednia wersja, podobnie jak indeksowanie projektu. Liczby trochę przesadzone, ale 30-35% szybsze działanie, które osobiście odnotowałem od samego początku pracy z nową wersją edytora robi naprawdę duże wrażenie.
 2. Odczepiane okna - to opcja, której bardzo brakowało mi po przesiadce z Eclipsa na IntelliJ IDEA. W nowej wersji brak ten został uzupełniony i możemy ustawiać okna edytora dowolnie, wedle uznania. Jest to bardzo ważne, kiedy pracuje się na dwóch monitorach. Mała rzecz, a cieszy :) Wiele osób bardzo narzekało, że w jednym oknie nie da się zmieniać w prosty sposób kolejności zakładek - teraz jest to równie proste jak w innych znanych IDE. Poniżej filmik prezentujący nową opcję:
 1. Zakładki - to ciekawy sposób na zaznaczenie istotnego w danym momencie fragmentu kodu. Dzięki temu nie ma konieczności przeglądania od nowa całego kodu, aby znaleźć interesujący nas fragment. Poniżej prezentacja nowej funkcji:
 1. Instant Autocompletion - polega na podpowiadaniu składni bez konieczności ciągłego wciskania kombinacji Ctrl + Space. Choć pokazano, że przyspiesza to prace przy pisaniu kodu (szczególne wrażenie zrobiło na mnie podpowiadanie składni XPath) to znając życie bardzo dużo osób zrezygnuje z tej funkcji całkowicie po relatywnie krótkim czasie. Mi na razie się podoba i jest wygodne, więc póki się nie zirytuje, póty zostaje :)
 1. Integracja z Apache Maven - obsługa Mavena w IntelliJ IDEA jest tzw. out-of-the-box, czyli nie potrzeba żadnych dodatkowych paczek, aby z niego korzystać. W nowej odsłonie edytora dodano indeksowanie zdalnych repozytoriów, pomoc przy refaktoryzacji pliku POM, etc.

 1. Productivity Guide - to dodatek trochę dla zabawy, choć w połączeniu z rozszerzeniem Key Promoter może być bardzo pomocne. Idea jest bardzo prosta - IDEA zlicza ilość wykorzystania ułatwień, jakie dostarcza edytor i zestawia je w przejrzysty sposób. W ten sposób możemy łatwo dowiedzieć się o nowych skrótach klawiszowych, których jeszcze nie znaliśmy, a mogą nam się bardzo przydać. Dodatkowo każde z udoskonaleń jest opisane wraz ze skrótem klawiszowym oraz stosownym zrzutem ekranu.Czas powiedzieć co mi się nie podoba w nowej odsłonie IntelliJ IDEA:
 1. Sposób tworzenia branchy/tagów w Subversion - nie udało mi się jeszcze zrobić branchu w repozytorium SVN'a przy pomocy IDEA'i w sposób zadawalający. W Eclipse wystarczyło wskazać folder, do którego chce przekopiować katalogi z głowy trunk'a lub wskazanego innego folderu w repo, natomiast IDEA dodaje do przygotowanej przeze mnie lokalizacji folder o nazwie, którą pobiera ze źródłowego URL'a i dopiero tam kopiuje pliki - bardzo niewygodne.
 2. Nie wszystkie nowe opcje działają w Community Edition - przykładowo nowe możliwości w obsłudze Maven'a nie są dostępne w wersji CE, co jest bardzo rozczarowujące.
 3. Problem z pluginami - po aktualizacji z wersji 9 do 10.0 okazało się, że muszę instalować wszystkie rozszerzenia na nowo. Dziwne, bo sądziłem, że skoro wskazałem lokalizację poprzedniej wersji, gdzie znajdowały się pliki konfiguracyjne, IDEA sama się zorientuje, że trzeba trochę oprogramowania doinstalować...
W momencie pisania tego postu IDEA poinformowała mnie o dostępności nowej wersji, 10.01 build 99.32 (IDEA 10 to build 99.18), w której wprowadzono liczne poprawki. Taki stan rzeczy bardzo cieszy. Widać, że oprogramowanie się rozwija i to w bardzo dobrą stronę, czas więc zacząć zbierać na wersję Ultimate Edition :)

Z miłych zaskoczeń przy aktualizacji oprogramowania: od niedługiego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem nowego laptopa - HP Pavilion dv7-3130ew. Zainstalowana w nim karta WiFi jest firmy Broadcom, a z tego co wcześniej się orientowałem, jej instalacja pod Ubuntu bywa problematyczna. Jakież wielkie było moje zaskoczenie, gdy po pierwszym uruchomieniu Ubuntu 10.10 system zapytał mnie, czy nie chce zainstalować sterownika karty graficznej, karty WiFi oraz tunera cyfrowego DVR. Zgodziłem się i od tej pory nie mam z tym najmniejszych problemów - doskonały wzór dla twórców oprogramowania, co znaczy program user-friendly :)

To tyle na ten moment, czas wracać do świątecznego stołu i cieszyć się chwilami wytchnienia spędzonymi z rodziną :)

Pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych świąt!!!

1 komentarz:

 1. Odczepiane okna - bez tego ciężki development. Dobrze, że w końcu jest, bo biedny Eclipse to zawsze miał, NetBeans również. Instant Autocompletion jest epickie. Jedyne dobre, co kupa złomu o nazwie Mono Develop miała to właśnie takie coś.

  OdpowiedzUsuń