sobota, 19 stycznia 2013

LinkedIn JavaScript Bootcamp

W ramach nadrabiania zaległości (spowodowanych straconym czasem na pisanie pracy magisterskiej) oraz przygotowania do serii krótkich wykładów wewnątrz firmowych na temat podstaw (i nie tylko) języka JavaScript postanowiłem sprawdzić jak to się robi w dużych firmach. Na celownik jako pierwsza poszła ekipa z LinkedIn, a to za sprawą zeszłorocznej serii wykładów LinkedIn JavaScript Bootcamp w ramach LinkedIn Tech Talks. Seria ta uświadomiła mi, że mimo roku spędzonego przy projekcie opartym o JavaScript, wciąż nie doceniam tego języka i nie znam go odpowiednio dobrze. Zagadnienia takie jak hoisting, event capturing/bubbling, selectors performance, deffered/promise pattern - to tak naprawdę podstawy, choć bardzo często pomijane przy nauce tego języka. Nieznajomość tych tematów może prowadzić do ciężkich w wyprostowaniu konstrukcji, których utrzymywanie w późniejszym etapie może być bardzo bolesne (mówię z własnego doświadczenia).

Cała seria składa się z 12 części:
 1. JavaScript 101
 2. DOM Events
 3. DOM Scripting
 4. Javascript Debugging
 5. AJAX at LinkedIn
 6. Scoping
 7. Object Oriented Programming
 8. LinkedIn Homebrew
 9. JS Coding Standards - najgorsza z prezentacji
 10. jQuery at LinkedIn
 11. The Curious Case of Dust - jedyna część, której nie byłem w stanie obejrzeć do końca. Kompletnie nie podchodzi mi taki sposób prowadzenia prezentacji
 12. JS Unit Testing
Najbardziej polecam prelekcje Kiro Risk'a (Scoping, OOP oraz jQuery). Uważam je za najlepsze i chyba najbardziej zapadły mi w pamięć. Cała seria trwa prawie 10 godzin, lecz wydaje mi się. że prawie cały ten czas dobrze spędziłem.

Dodatkowo, w trakcie wielu z tych prezentacji mowa jest o różnych projektach Open Source, które prowadzi LinkedIn. Można je znaleźć na ich profilu na GitHub'ie.

Do następnego razu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz