czwartek, 25 czerwca 2009

Rozdział 1. "Krótkie wprowadzenie"

Na początku pierwszego rozdzialu książki Marcina Lisa - "Java. Ćwiczenia praktyczne" - autor tłumaczy jak zainstalować JDK na Windowsie i Linuxie. Ja zaniecham tego, ponieważ co wersja systemu to inna instalacja. Ale zazwyczaj sprowadza się to poprostu do ściągnięcia odpowiedniej paczki/instalatora ze strony producenta (Sun Microsystems) i intuicyjnej instalacji za pomocą prostego GUI Wizard.

Dalej mamy standardowy już program - "Hello World!". Pokazuje on nam jak wygląda podstawowa składnia programu w Javie:

public class Main {
public static void main (String args[]) {
System.out.println("Pierwszy program w Javie!");
}
}

Do tego omawiana jest bardzo krótko istota B-codu, maszyny wirtualnej (ang. Virtual Machine) oraz kompilacji, ale chciałbym na dzień dzisiejszy pominąć tą tematykę i powiedzieć tylko tyle, że po zapisaniu powyższego kodu do pliku Main.java wykonujemy następujące dwie czynności w bashu/powłoce/wierszu poleceń:
  1. kompilujemy program poleceniem*: javac Main.java
  2. uruchamiamy program poleceniem*: java Main.

Efektem wywołania drugiego polecenia będzie pojawienie się napisu "Pierwszy program w Javie!". Udało się nam napisać pierwszy program w Javie!

Gratuluję i do zobaczenia w rozdziale 2!

* - założyłem tutaj, że ścieżka środowiskowa (ang. path) zostały ustawione tak, by z każdego miejsca w komputerze można było wywołać polecenia java, javac i javadoc (o którym wspomne nieco później).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz