środa, 9 grudnia 2009

IT Academic Day

"Nie samą Javą developer żyje" - takie słowa usłyszałem kiedyś w trakcie rozmowy na na którejś z konferencji poświęconej Javie i technologiom z nią związanym. Dlatego postanowiłem wczoraj (8 grudnia) wybrać się na konferencję firmy Microsoft, która odbywała się na Politechnice Gdańskiej - "IT Academic Day - Politechnika Gdańska". Sam cykl "IT Academic Day" jest cyklem objazdowych, jednodniowych konferencji firmy z Redmond mającej na celu przybliżenie studentom kierunków informatycznych platformę .NET i zaprezentowanie jej nowych możliwości.

Dzięki uprzejmości Doktora Ravindry Chhajlany, z którym mamy tego dnia zajęcia z Javy mogliśmy w ramach zajęć udać się na sąsiedni wydział i zanurzyć się choć na chwilę w platformie .NET 4.0. A więc po kolei:

Rejestracja użytkowników - po przybyciu na Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki byłem lekko zaskoczony: żadnych informacji o konferencji, żadnych plakatów, drogowskazów. Gdyby nie informacja ze strony imprezy nie mielibyśmy w ogóle pojęcia, że się jakakolwiek impreza tego dnia odbywa. Dopiero portierka poinformowała nas gdzie mamy się udać. Po przyjściu znowu zostałem niemile zaskoczony - stał tłum ludzi, ale nic się nie działo. Rejestracja powinna zacząć się jakiś czas temu, ale nie widać było żadnych oznak, by tak faktycznie było. Na całe szczęście po chwili zaczęto rejestrować uczestników i ku mojej uldze poszło to bardzo sprawnie. Na dobry początek konferencji każdy dostawał pamiątkowy długopis (Windows 7), notatnik, ankietę, identyfikator oraz z płytę z najnowszym oprogramowaniem antywirusowym firmy Kaspersky.

Po oficjalnym rozpoczęciu (którego dokonał Dziekan Wydziału ETI zgodnie z tradycją wszystkich tego typu imprez na Wydziale ETI) przyszedł czas na chyba najbardziej wyczekiwaną prelekcję tego dnia - "Szyfrowanie - jak to działa? Kryptografia wczoraj i dzisiaj". Zaczęło się bardzo obiecująco, bo od krótkiej zagadki. Należało jak najszybciej odszyfrować wiadomość podaną przez prowadzącego. Potem Bartosz tłumaczył w bardzo prosty sposób czym jest szyfrowanie, na jakiej zasadzie działają algorytmy szyfrujące (jak AES) etc. Niestety w moim odczuciu prelekcja była prowadzona zbytnio w stylu wykładu akademickiego przez co nie była tak przystępna jak być mogłaby.

Następnym punktem programu było podzielenie się wrażeniami z różnych edycji konkursu dla programistów .NET Imagine Cup trójki studentów z Politechniki Białostockiej. Całość była utrzymana w luźnej atmosferze, była masa ciekawych historyjek, sporo śmiechu - ot taki miły punkt dla rozluźnienia przed bardziej technicznymi wystąpieniami.

Prelekcja "Procesor wielordzeniowy pod pełną kontrolą z wykorzystaniem możliwości Microsoft Parallel Extensions to the .NET Framework." Marcina Iwanowskiego była przeze najbardziej wyczekiwaną tego dnia. Byłem ciekaw co też Microsoft przygotował dla programistów zabawiających się programowaniem równoległym. I nie zawiodłem się! Prowadzący bardzo fachowo, ale przystępnie opowiadał o nowym frameworku do .NET, porównywał go z poprzednimi rozwiązaniami w .NET 3.5. Udało mi się dojść do głosu i zadać prowadzącemu pytanie na temat Threadpool w .NET 4.0 - nie znał odpowiedzi, ale obiecał poprosić kolegów z firmy, którzy zajmują się aspektami technicznymi, aby wyjaśnili niejasności. Taka postawa bardzo miło mnie zaskoczyła! Do tego atrakcyjność prezentacji wzrastała z każdym kolejnym przykładem pokazywanym (czy to już gotowe programy, czy to kodowanie na żywo). Ogólnie była to chyba najlepsza prezentacja całej konferencji.

Kolejny punkt programu niestety nie był już tak ciekawy. Pod zwodniczym tytułem "User Experience" tak naprawdę kryło się pokazanie podstawowych możliwości Windows Presentation Foundation (WPF). Było by dobrze, gdyby prowadzący wiedział co tak naprawdę chce nam przekazać. Już po kilku minutach przyznał się, że nie wie do kogo kierować tą prezentację, więc mówił wielkimi ogólnikami przez co skończył całość ponad pół godziny przed czasem. To szybsze skończenie prezentacji przesunęło cały harmonogram imprezy, ale nie ma tego złego :)

Ostatnia prezentacja - "Innowacje w Microsoft" Jana Kleczkowskiego okazała się luźnym przeglądem "nowych" technologii firmy Microsoft (nowych w cudzysłowie, bo pokazywano takie "nowinki" jak Internet Explorer 8). Była to kolejna prezentacja utrzymana w luźnej konwencji, co było dobrym pomysłem na koniec imprezy. Wiele kontrowersji wzbudziła prezentacja filmiku "Microsoft Future Vision":


Zakończenie imprezy było krótkie - zebrano ankiety, wylosowano nagrody (niestety nie załapałem się na koszulkę :() i podziękowano za przybycie.

Podsumowując całą imprezę wyszła dobrze. Może i było parę niedoróbek, ale w ogólnym rozrachunku na pewno nie będę żałować czasu spędzonego na IT Academic Day :)

Poniżej kilka fotek, które udało mi się zrobić mimo kiepskiego oświetlenia w sali:


Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz