piątek, 8 stycznia 2010

Plany na 2010 rok

Witam w nowym roku!

Zainspirowany wpisem na blogu Jacka Laskowskiego postanowiłem przemyśleć i zestawić najważniejsze rzeczy związane z Javą i ogólnie pojętą inżynierią oprogramowania, którymi chciałbym zająć się w 2010 roku. Oto i one:

Książki:
 1. "Pragmatic Unit Testing In Java With jUnit" Andrew Hunt, Dawid Thomas
 2. "Better Builds with Maven" John Casey, Vincent Massol, Brett Porter, Carlos Sanchez, Jason van Zyl
 3. "Head First Design Patterns" Eric Freeman, Elisabeth Freeman, Kathy Sierra, Bert Bates
 4. "UML 2.0 Almanach" Dan Pilone, Neil Pitman
 5. "Taming Java Threads" Allen Holub

Techniki/technologie/frameworki/narzędzia:
 1. Subversion (SVN) oraz Git
 2. Remote Method Invocation
 3. Eclipse SQL Explorer
 4. Obsługa XML'a w Javie
 5. JDBC (razem ze sterownikami Server-side) oraz SQLJ
 6. Mockowanie
 7. Migracja z jUnit 3.X na 4.X
 8. Lepsze poznanie Maven2 i jakieś eksperymenty z Grandle
 9. Log4J
 10. Java Security Policy
 11. AWT/Swing/SWT - lepsze poznanie
Kursy/certyfikaty:
 1. JavaBlackBelt: "Java SE Core - Intermed", "Java SE Collections", "Java SE Base API - Basic" oraz albo "JDBC - Basic" albo "JUnit - Basic"
 2. Sun Microsystems "The Java Tutorials"
 3. Java Passion
Konferencje/JUG'i:
 1. 4Developers
 2. GeeCON
 3. Trójmiasto Java User Group - muszę wreszcie się zorganizować i zacząć uczęszczać na spotkaniach...
Jak widać jest tego trochę i jest to strasznie chaotyczne. Ostatnimi czasy mam sporo możliwości używania i uczenia się Javy na uczelni. Niestety nie mam czasu, by po kolei uczyć się dokładnie każdej rzeczy, tak więc uczę się minimum z danego zagadnienia, by wystarczyło do zrobienia projektu. Chciałbym to zmienić wreszcie i trochę bardziej dokładnie posiedzieć nad niektórymi rzeczami (jak np. Maven, jUnit czy wielowątkowość w Javie). Nie wiem ile z tego mi wyjdzie, ani jak mi to wyjdzie, ale jednego jestem pewien: rok 2010 sponsoruje literka 'J' jak Java :)

Najcudowniej byłoby nauczyć się pisać dobrze (i w ogóle) pluginy do Eclipse, ale to już raczej w najbliższej przyszłości pozostanie w sferze marzeń. Podobnie jak idea screencastów. Szkoda, bo rzeczy takie mobilizują do pracy, ale niestety (albo stety) "nie samą Javą człowiek żyje" :)

Na zakończenie serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego w nowym roku!

Pozdrawiam!

4 komentarze:

 1. Te screencasty mnie najbardziej zaintrygowały na Twojej liście. Mógłbyś rozwinąć temat? Poza tym, lista dosyć śmiała, ale nie widzę tutaj niczego, czego nie mógłbyś zrealizować :P Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślałem o zrobieniu kilku krótkich screencastów na podobieństwo "Eclipse And Java For Total Beginners" czy "The Eclipse RCP Quickies" Waldemara Kota na temat obsługi Eclipse. Krótkie filmiki na temat instalacji/konfiguracji/używania pewnych pluginów do Eclipse. Co o tym sądzisz Jacku?

  P.S. Mnie zaintrygowały screencasty przez Twojego bloga :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie super. Po prostu powinieneś zacząć i samo wyjdzie, co tak na prawdę Ci wychodzi. Bez tego to najwięksi czarodzieje tego świata nie dadzą Ci satysfakcjonującej odpowiedzi. Kupujesz soft, nagrywasz i publikujesz. Dostajesz bana, pochwały, trafiasz do killfile, ulubionych i co tam jeszcze ludziska używają do pochwał/nagan i wyciągasz wnioski na kolejną iterację. Później będzie już z górki. Najgorzej jak się uzależnisz i nie będzie Ci starczyło czasu :) Módl się, abyś wcześniej zdobył dostatecznie dużo doświadczenia i nagrywanie zajmowało chwilę, którą po prostu łatwiej wygospodarować. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń